| Technical information | |
|---|---|
| Botanical name | Solanum lycopersicum |
| Family | Solanaceae |
| Lifecycle | Annual |
| Avg. seeds in pack. | 25 |
| Germination above | 80% |
| Organic certified? | Yes |
| Heritage variety? | Yes |
| Growing guide | |
|---|---|
| Typical time to plant | Feb.-April |
| Avg. days to maturity | 62 |
| Avg. days to germination | 7-14 |
| Germination temp | 24-29c |
| Sowing depth | 1cm |
| Row distance | 50-70cm |
| Plant distance | 35-60cm |
| Plant height | 100cm |
| Positioning | Sun |










