| Technical information | |
|---|---|
| Botanical name | Phaseolus vulgaris |
| Family | Fabaceae |
| Lifecycle | Annual |
| Avg. seeds in pack. | 30 |
| Germination above | 80% |
| Organic certified? | Yes |
| Heritage variety? | Yes |
| Growing guide | |
|---|---|
| Time to plant | April- June |
| Avg. days to maturity | 62 |
| Avg. days to germination | 7-10 |
| Germination temp | 21-32°C |
| Sowing depth | 3-5cm |
| Row distance | 50-60cm |
| Plant distance | 10-12cm |
| Plant height | 2-3m |
| Positioning | sun |








